Chtěla si užívat radost s vnoučaty bez nadváhy a nepohody – příběh klientky Veroniky

Paní Veronika se po novém roce rozhodla začít s čistým štítem na mnoha frontách. Jednou z nich byla také strava. Jednak chtěla dát svému tělu více zdraví, jednak chtěla redukovat svou hmotnost a pomoci tělu přestat zadržovat vodu.

Ozvala se mi tedy v polovině ledna. Zjistila jsem, že je to dáma v nejlepších letech těsně po 50. roku života. Trápil jí její zdravotní stav a celková nepohoda. Hodně se potila a její hmotnost ji nedovolovala být tak aktivní a veselou babičkou, jak by chtěla.

Na řadu přišlo osobní setkání. Povídaly jsme si, co ji trápí, jak se stravuje a došly jsme k závěru, že ideální pro ni bude test na 90 potravin. Aby věděla, co ji po testech čeká, mohla si anonymně prohlédnout výsledky paní s podobnými problémy. Také viděla fotky před rotačním plánem léčby a po něm a ty ji přesvědčily už pevně, že se na testování objednala.

To ale nebylo jediné, co si paní Veronika z první schůzky odnesla. Také jsme zjistily, že kromě stravy bude problémem také pitný režim. Paní Veronika neměla pocit žízně, a proto téměř nepila. O pitném režimu jsme si promluvily a domluvily se, že se jej pokusí napravit a tělu dopřávat mnohem více vody.

A aby tělo udržela fit, doporučila jsem ji každodenní procházky, alespoň na 20 minut. Na ty se ale těšila už od začátku, takže s pohybem určitě nebyl problém.

Pak tedy došlo na testování. Tam více než klientka pracují výzkumníci a pracovníci laboratoře. Paní Veronika měla zatím jen hodně pít a pravidelně se hýbat. Ozvala jsem se ji až s výsledky. Ty si nyní můžete prohlédnout i vy.

Testy na potravinové intolerance
Výsledky testu na potravinové intolerance

Potraviny, které jsou označené červeně, ty tělo paní Veroniky snáší nejhůře. Oranžové potraviny jí také nedělají dobře a nedoporučuji ani žluté potraviny, i když je u nich nízká intolerance. V červené kategorii tedy paní Veronice vyšla vajíčka, oves, sezam a některé ryby. Oranžová kategorie poté obsahovala kravské mléko, tabák, třtinový cukr nebo její milovanou kávu. A ve žluté kategorii najdeme škeble, sardinky nebo droždí.

Takový papír ale není konec léčby. Teď přišel čas na rotační plán léčby. Prvních 14 dní mohla paní Veronika jíst cokoli, co bylo v zelené kategorii výsledků. Její tělo v pohodě přijímalo spoustu druhů ovoce, mouku, jogurty, zeleninu, některá masa nebo ořechy. Po těchto prvních dvou týdnech jsme začaly do jídelníčku postupně přidávat potraviny ze žluté sekce. Ale ne nahodile. Paní Veronika si vždy vybrala jednu potravinu, která byla problémová a zkoušela ji zahrnovat do jídelníčku 4 dny. Pokud na sobě nepociťovala problémy, mohla přidat další. A takhle jsme postupně jeli až k červeným potravinám.

Paní Veronika se tak cítí nyní mnohem lépe a může si užívat svá babičkovská léta více na plno. I když pro návrat k ideální váze a dobrému pocitu musí ještě nějakou dobu vydržet stravovat se lépe a poslouchat své tělo.

Jeden příklad ale nemůže mluvit za všechny, takže doporučuji vždy osobní konzultaci. Společně nejlépe zjistíme, kde je problém a léčba půjde snadněji