Vrcholový sport a výživa

Vrcholový sport se v posledních letech posunul na úplně jinou úroveň. V dnešní zrychlené době se zintenzivňují tréninky i tréninkové metody, posouvají se výkonnostní limity, radikálně se zvyšují nároky na sportovce po všech stránkách. Tomu by měla odpovídat i strava šitá na míru dle druhu sportu a metabolitu ale i dokonalá regenerace.

Mnoho sportovců se domnívá, že “když sportují, mohou jíst cokoliv,” ale to se mimo jiné projevuje nejčastěji zvýšenou únavou, chutěmi na sladké, podrážděností, zánětlivými onemocním, častějšími nemocemi, zraněními a neschopností kvalitně regenerovat své tělo a tedy v konečném důsledku celkovým zhoršeným výkonem.

 Je dobré se zamyslet nad tím, z čeho jiného se má během regenerace obnovovat svalová hmota, nervová vlákna, hormonální systém, udržovat imunita při transportech na tréninky a nespočetné cesty do zahraničí – než z toho, co přijmeme do sebe v potravě?

Například fotbalový klub Juvenstus Turín zvolil pro své sportovce testování potravinových intolerancí jako vstup pro tzv. funkční personální a komplexní výživu.

Vrcholový sport a výživa Juventusu Turín

Ale taky např. Srb Novák Djokovič otevřel v roce 2012 v Monaku bezlepkovou a bezlaktózovou restauraci a zcela tak změnil svůj životní postoj po intervenci srbského nutričního specialisty Cetojevice. Ten při sledování tenisových zápasů určil za příčinu Djokovičových častých kolapsů uprostřed hry právě citlivost na lepek.

Proto i pro vrcholové sportovce doporučuji diagnostiku na potravinové intolerance

Ganoderma lucidum – Sportovní výkony a cílená detoxikace

Za posledních několik let jsme byli svědky odhalení, že spousta našich nejúspěšnějších soutěžních sportovců se k vítězství dostala přes doping. Doping už byl zjištěn mezi některými nejslavnějšími baseballisty, atlety, cyklisty i jinými. Nutkání dopovat – využívat chemii k podpoře výkonu – vychází z potřeby vyhrát soutěž. Ale fyziologický cíl je obvykle zvýšení hladiny testosteronu v těle a snížení hladiny zánětlivého kortizolu.

Nový výzkum v italské Pavii zjistil, že tyto dvě lékařské houby značně podporují výkon a regeneraci cyklistů. Po třech měsících užívání se poměr testosteron/kortizol významně změnil, a tím sportovce ochránil před syndromem přetrénovaní. A taky došlo k tomu, že se zvýšila schopnost vychytávat v séru sportovců po závodech volné radikály.

Cílem je zvýšit vitalitu, posílit srdce proti vlivům stresu, utužit náš imunitní systém proti krizovým stavům, zvýšit naši výkonnost a hlavně přivést do krve více kyslíku, a to všechno bez vedlejších účinků. Bylo zjištěno, že mnoho léčivých sloučenin v lékařských houbách, včetně triterpenů a beta-glukanů, také adenosinmonofosfátu a superoxid dismutázy, prospívá zdraví srdce a cév a předchází nemocem. Ganoderma lucidum snižuje krevní tlak, zmenšuje zvětšenou prostatu (benigní hyperplazie prostaty) a omezuje zánět. Kromě toho působí antivirově, což je důležité pro všechny sportovce, kteří se podrobují náročným tréninkům a cestování v rámci soutěží.

Sama jsem se podílela na nutričním poradenství několika vrcholových sportovců.